Dengeli Beslenme Kuralları

Yazar: Mehmet Okunma Sayısı: 693 Yayınlanma Tarihi 26 Apr 2017 Yorum: 0

* Varsa fazla kilolarınız, kilolarınızı aşağı kontrol edin, eksik kilolarınızı tamamlayın. Hızlı kilo aşağı kontrol gerçekleşmediğinde üzülmeyin. Zira beslenme alışkanlığınızı değiştirerek kilo kontrolü gerçekleştirmeniz daha kalıcı kilo kontrol yapınızı sağlayacaktır. Çikolata veya abur cubur bir şey yemek istediğinizde yemeden önce düşünün. Fazla kilo ve sağlıksız bir yapı olarak geri dönecektir.

* Haftalık yiyeceklerinizin alışverişinizi yapın. Besin değerleri yüksek yiyecekler alın abur cubur almayın.

* Daha hareketli bir yaşam için hayatınızda ufak tefek değişiklikler yapın. Mesela markette giderken arabanızı uzağa park edin yürüyüş mesafesi oluşturun.

* Yemeğinizi kontrol altında tutun yemek yerken fakında olarak yiyin. Doyama hissi 15 dk sonra gerçekleşeceğini unutmayın.

* Değişim zamanla gerçekleşecektir. Kilo kontrolünden sıkıldığınızda kendiniz zayıf halinizle hayal edin. Elbiseler üzerinizde nasıl oturacak. Nasıl rahatlayacaksınız. Ne kadar hafifleyeceksiniz. Hayat nasıl keyifli ve kolay hale gelecek. Hayal edin ve hayalinizin peşini bırakmayın.

* Geçmiş değişmez .gelecek ise elinizde, değiştirebilirsiniz.

* İstemeyerek yemek yiyorsanız kontrol altına alabilirsiniz. 1 dk bekleyeni düşünün iradenizi kullanın.

* Gerçekten ona ihtiyacım var mı yemeli miyim diye kendinize soru sorun. Eğer gereksiz bir yiyecekse yemeyin.

* Yemek yeme ihtiyacınız yok ise yemek yenilen bölgelerde durmayın.

* Herhangi bir partiye gidiyorsanız önceden ne yiyeceğinizi planlayın.

* Açık büfe olan bir yerde iseniz salata bölümü gidin tabağınız salata ile doldurun ikinci kez yemek almaya gittiğinizde zaten tok hissedeceksiniz.

* Her zaman tabaklarınızı mümkünse küçük tutun az yemek koyun.

* Bol bol su için, bol bol sebze yiyin. Yağdan kaçının.

* Her yemeğe oturduğunuzda kilo kontrol hedefleriniz aklınıza getirin. En  zayıf halinizi düşünün. Bir bardak su içerek yemeğe başlayın.

* Yavaş yemek yiyin. Bilinçli yiyin. İyice çiğneyin.

* Yemeklerden önce ellerinizi yıkamayı unutmayın. Yemekten sonra ellerini dişlerinizi fırçalayın. Ağızdaki güzel koku temizlik duygusu sizi geç acıktırır.

Yorumlar
Yorum Yap